İfex Ftx 3001

 

İfex Yangın Söndürme Cihazları; İfex markası altında yeni nesil teknoloji ürünleri olup az su ile kısa sürede yangın söndürme amacıyla geliştirmiştir, Çeşitli modeller ile çeşitli alanlarda yangınla mücadelede etkin kullanım sağlayan cihazlardan oluşmaktadır. Az su ile etkin yangın söndürme müdahalesi yapmasıdır.

 

Kullanım Alanları;  Sabit & Mobil Cihazlardan olup her alanda kullanıma uygun ve uygulanabilecek sistemlerdir.

  1. Mobil İtfaiye personeli ve araç üstü seçenekleri,
  2. Yangın riski taşıyan Fabrikalar ve Atölyeler, Yüksek katlı binalar,
  3. Gemi ve depolama alanları, Tünel ve metro sistemleri,
  4. Helikopter ve dron üstü entegre edilebilir yapıdadır.
  5. Orman yangıları için araç üstü modeller ve arazi araçları seçenekleri vardır.
  6. Yangınla mücadele için bir çok alanda kullanım seçeneği mevcuttur.

 

Ürün hakkında kısa özet şöyle ;  Şok darbeli yangın söndürme teknolojisi, yangınla mücadele de oldukça başarılı ve mevcut ürünlerinden de oldukça farklıdır.

Sistemin çalışma prensibi; Söndürme maddesi milisaniyeler içinde ve yüksek bir hızla yangın merkezine boşaltılır, Yüksek atış hızını hava tahrik hücresindeki 25 bar hava basıncı sağlamaktadır, Söndürme maddesi olarak kullanılan su hava basıncı ile su haznesine sıkıştırılır ve şok atışı ile su, saatte 400 km. den daha fazla bir süratle ateşin merkezine gönderilir, bu durum yüksek verimli valf ile kumanda edilir, Bu yüksek kinetik enerji sayesinde su, ateşin içindeki enerjiyi emer ve yangını çok kısa süre içinde söndürür.

 

 

Şok atışı 1 litre suyun normal soğutma yüzeyi 5,8 m ² ‘ den 60 m² ‘ ye çıkar, Bu şekilde ısı, 2-3 litrelik şok atışıyla 1000 °C ‘ den birkaç saniye içerisinde 40 °C ‘ ye düşer. Şok söndürme yönteminin ana prensibi, suyun en yüksek verimle kullanılması esasına dayanır. IFEX sistemleriyle püskürtülen 1 litre su, klasik sistemler ile püskürtülen 100 litre suyun söndürme gücüne eşdeğerdir. Bu sayede söndürme sırasında aşırı su kullanımının rol oynadığı, ikincil yangın hasarları da ortadan kalkmaktadır.