Top Panel
Çarşamba, 24 Ekim 2018
Ateşi Basitçe Söndürmek İFEX

İnovasyon, Yenilikçi Teknolojik Ürünler Ve Projeler;

 

Ateşi Basitçe Söndürmek; Şok darbeli yangın söndürme teknolojisi, yangınla mücadele dünyasını sadece birkaç yılda temelden değiştirmiştir. Sistemin çalışma prensibi şu şekildedir; Söndürme maddesi milisaniyeler içinde ve yüksek bir hızla yangın merkezine boşaltılır.

 

Yüksek atış hızını hava tahrik hücresindeki 25 bar hava basıncı sağlamaktadır. Söndürme maddesi olarak kullanılan su, 6 barlık hava basıncı ile su haznesine sıkıştırılır. Şok atışı hava ve su haznesinin arasında bulunan yüksek verimli valf ile kumanda edilir ki, bu arada valf sadece 20 milisaniye açık kalır.

 

Şok atışı ile su, saatte 400 km. den daha fazla bir süratle ateşin merkezine gönderilir. Bu yüksek kinetik enerji sayesinde su, ateşin içindeki enerjiyi emer ve yangını çok kısa süre içinde söndürür.

 

Şok atışı sırasında ortamdaki hava direnci, normalde 700 mikron olan su zerreciklerini daha da küçülterek yaklaşık 5 ila 100 mikrona indirger. Bu esnada 1 litre suyun normal soğutma yüzeyi 5,8 m ² ' den 60 m² ' ye çıkar. Bu şekilde kapalı odadaki ölümcül ısı, 2-3 litrelik şok atışıyla 1000 °C ' den birkaç saniye içerisinde 40 °C ' ye düşer. Şok söndürme yönteminin ana prensibi, suyun en yüksek verimle kullanılması esasına dayanır.  Sloganı, Ateşi Basitçe Söndürmek İFEX

 

Bir başka deyişle IFEX sistemleriyle püskürtülen 1 litre su, klasik sistemler ile püskürtülen 100 litre suyun söndürme gücüne eşdeğerdir. Bu sayede söndürme sırasında aşırı su kullanımının rol oynadığı, ikincil yangın hasarları da ortadan kalkmaktadır.

 

Suyun Etkinliği ; Su damlacıkları ne kadar küçük olursa, o oranda hızlı buharlaşıp yüksek bir ısı emme gücü oluştururlar.

  • Mikronize su zerrecikleri yüksek kinetik enerji sayesinde yangın merkezine hızla ulaşırlar.
  • Suyun böylesine etkili kullanımı, şok yönteminin tercih edilmesinin başlıca sebebidir.
  • Sistem sürekli su takviyesi gerektirmediğinden çok az su kullanarak, hızlı müdahalede son derece etkili olmaktadır.

 

Şok söndürme sistemleri her tip yangına sınıfına (A,B,C ve (E)) müdahale edebilecek güçte olup, yangın sınıfına göre su, tuzlu su, biyolojik katkılar, su + köpük katkısı kullanılabilir.

 

  • IFEX elektrik enerjisi kaynaklı hat ve donanım yangınlarına bile, su ile müdahale edebilen dünyadaki yegane sistemdir.
  • Tüm bu avantajları bünyesinde toplayan IFEX Teknolojisi, su ve hava ile her tip yangını döndürebilen,dünyanın en ucuz yangın söndürme teknolojisidir. 

 

IFEX Şok Darbeli Su Tüfeği, dünyadaki tüm yangın ve kurtarma ekipleri için tasarlanmış çok yönlü bir ekipmandır. Bu güçlü yangın söndürme ekipmanı, çok az miktarda su ile büyük yangınları bile söndürme kapasitesine sahiptir. 400 km./saat'in üzerindeki atış hızı ve geniş soğutma yüzeyi ile belirli bir mesafeden, yüksek yangın söndürme gücü sağlar. Köpük katkısı ile sıvı yakıt yangınlarına müdahale edilebilir.

 

Sadece su kullanılarak elektrik enerjisi kaynaklı, donanım ve tesisat yangınları söndürülebilir. İtfaiyecinin bireysel olarak operasyon yapabilmesini sağlayan FEX Şok Darbeli Su Tüfeği, Sırt Ünitesi, Tekerlekli Üniteler, Hortum Makara Ünitesi gibi bağımsız birimler ile akuple edilerek kullanılır. Hızlı müdahale ve çabuk yangın söndürme için mükemmel bir kombinasyon.